Lekcje

Jedna z dwóch ścieżek w programie “Szkoła Twórczych Praktyk” polega na prowadzeniu zajęć lekcyjnych w oparciu o proponowane na platformie filmowej filmy krótkometrażowe oraz materiały pomocnicze. Ścieżka ta oferuje kompleksowe wsparcie dla lekcji przedmiotowych i zajęć wychowawczych. Treści zawarte w udostępnionych materiałach dydaktycznych wpisują się podstawę programową szkoły podstawowej i średniej z takich przedmiotów, jak język polski, historia, etyka, WOS, edukacja dla bezpieczeństwa, wiedza o kulturze, zajęcia artystyczne. Z powodzeniem można z nich korzystać także na zajęciach wychowawczych oraz w trakcie zajęć na świetlicy. 

Filmy krótkometrażowe i metodologia, będące podstawą programu, pozwolą realizować cele edukacyjne w sposób, który zaangażuje uczniów i uczennice oraz wesprze zrozumienie i zapamiętanie treści. Poruszające filmowe historie z kolekcji “Shortcut – małe historie, wielkie sprawy” dla grupy wiekowej 12-18 lat przybliżą problemy społeczne. Przypisane do kolekcji scenariusze lekcji i prezentacje power point umożliwią świeże, niesztampowe podejście do tematu. Liczne propozycje działań z filmowymi środkami wyrazu pozwolą odnieść się do wszechobecnej audiowizualności. Wpiszą się w nawyki i potrzeby odbiorców i odbiorczyń współczesnej kultury, przyczyniając się do rozwoju krytycznego myślenia i odporności na manipulację medialną. 

Ścieżka lekcji z filmami umożliwia także realizację zajęć dla najmłodszych uczniów i uczennic. Dedykowana im kolekcja “Dobre łącza” poświęcona jest treningowi kompetencji społeczno-emocjonalnych i wspieraniu w ten sposób bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Zabawne animacje i mądre opowieści o perypetiach młodych ludzi ułatwią pracę w ramach edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziaływania wychowawcze, także na świetlicy. Kolekcja zawiera filmy do pracy z rodzicami i tym samym – prowadzenie szerokich działań profilaktycznych, wspierających uczniów i uczennice w szkole i w domu. 

30 filmów krótkometrażowych, w tym animacje, dokumenty i fabuły. Dwie kolekcje dla różnych grup wiekowych i do realizacji odrębnych celów edukacyjnych. Zestaw materiałów pomocniczych, obejmujący scenariusze lekcji, prezentacje power point, filmoznawcze teksty eksperckie. Cały ten bogaty pakiet do realizacji lekcji i zajęć w świetlicy znaleźć można na interaktywnej platformie filmowej, podlinkowanej poniżej. Materiałom i filmom towarzyszą formularze, z których można skorzystać, by przesłać relację ze szkolnych działań. By zaliczyć program należy do 12 czerwca przesłać pięć podobnych relacji. Najlepsze z nich co miesiąc nagradzamy. 

Platforma filmowa

Sięgnij po nasze propozycje filmów krótkometrażowych. Platforma znajduje się na stronie kursów CEO.