Nie tylko Józef Piłsudski i Roman Dmowski przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. We współpracy z programem „Niepodległa” przygotowaliśmy materiały edukacyjne, dzięki którym uczniowie i uczennice poznają także inne postacie zasłużone dla tamtych wydarzeń. Materiały pobierzesz z Biblioteki CEO, a 3 listopada zaprezentujemy je na specjalnym webinarze.
Punktem wyjścia do wszystkich propozycji są portrety filmowe dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/. W lapidarnej formie prezentują one bohaterów i bohaterki odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdują się tam klipy o osobach powszechnie znanych, jak Józef Piłsudski, Wincenty Witos czy Ignacy Jan Paderewski, ale też takich, które rzadziej pojawiają się szkolnych podręcznikach – Józefy Bramowskiej albo Zofii Szlenkierówny.
Na pakiet pomocy dydaktycznych składają się sześć scenariuszy lekcji oraz cztery propozycje aktywności, które można elastycznie wpleść w zajęcia. 3 listopada, godz. 18:00 zapraszamy na webinar, w trakcie którego Jan Bliźniak, koordynator realizacji materiałów, opowie, co się w nich znajduje i jak z nich korzystać.
Aby wziąć udział w webinarze, należy się zarejestrować: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/webinar-bohaterowie-i-bohaterki-niepodleglosci-pomysly-na-zajecia
A już teraz pobierz materiały, klikając w odpowiednie tytuły!
Scenariusze lekcji:
- Budowniczowie niepodległej
- Dążenia do niepodległości
- Kobiety odrodzonej Polski
- O polskiej tożsamości na Śląsku
- Nie tylko granice
- Razem dla niepodległości
Materiały dodatkowe
- Ikony skojarzeń (narzędzie do budowania mapy myśli)
- Jeszcze jedna scena (przygotowanie scenorysu własnej sceny do portretu filmowego)
- Karta analizy filmu (uniwersalne pytania do portretów filmowych)
- Projekt: Niepodległa (pomysły na miniprojekty)