Zapraszamy do wspólnego sieciowania i twórczej refleksji nad edukacją kulturalną narzędziami muzycznymi. Już drugi rok Sinfonia Varsovia realizuje projekt pod nazwą „Sinfonia Varsovia w budowie. Program edukacji kulturalnej na lata 2024–2026”. Celem programu jest rozwijanie kompetencje społeczne osób uczestniczących w różnorodnych warsztatach.
Realizowany w ramach programu warsztat „Do usłyszenia! Sieciowanie osób zainteresowanych edukacją kulturalną narzędziami muzycznymi” odbędzie się 5 czerwca (wtorek) w Muzeum Warszawskiej Pragi (Warszawa, ul. Targowa 50/52). Organizatorzy podzielą się metodami wypracowanymi w ramach programu. Zainspirują również do działań oraz dzielenia się pomysłami na pracę z dźwiękiem, która rozwija kluczowe kompetencje kształtujące społeczeństwo obywatelskie.
Dla kogo:
- przedstawicieli/przedstawicielek warszawskich instytucji kultury;
- pracowników/pracowniczek placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, licea/technika);
- edukatorów/edukatorek, pedagogów/pedagożek, animatorów/animatorek kultury, aktywistów/aktywistek;
- osób zaangażowanych w rozwój społeczny poprzez korzystanie z narzędzi artystycznych (w tym muzycznych);
- osób związanych z instytucjami kultury i placówkami oświaty.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Termin zgłoszeń upływa 30 maja o godz. 16:00. Wypełnij formularz i zapisz się już teraz.
Plan wydarzenia:
11.00–11.30 – powitanie uczestników i uczestniczek + łyk kawy (sala konferencyjna)
11.30–13.00 – warsztaty (do wyboru jeden warsztat: „Zespół ma moc” lub „Pierwsze dźwięki”)
13.00–13.30 – przerwa lunchowa (wegański lunch od Vege Produkcji)
13.30–14.30 – „Sztuka słuchania, czyli jak uruchamiać kompetencje społeczne za pomocą pracy z dźwiękiem” (rozmowy w grupach); prowadzenie i moderowanie Agata Kędzia
14.30–15.00 – prezentacja instrumentu stworzonego z dźwięków uczestników/uczestniczek warsztatów „Zespół ma moc” (prowadzonych w szkołach)
Opis warsztatów:
„Zespół ma moc” | prowadzenie: Zofia Świąder i Sebastian Świąder
Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania z ZESPOŁEM! Ale co to właściwie znaczy „być zespołem”? Czy zespół musi mieć lidera? Czy działanie razem jest trudniejsze niż działanie solo? Jakie role w grupie są niezbędne, co ułatwia a co przeszkadza we wspólnym wykonywaniu zadań? Za pomocą dźwiękowych i ruchowych eksperymentów zbadamy różne aspekty wspólnotowego działania. Sprawdzimy, jak skuteczne są gesty dyrygenckie, będziemy testować moc chóru oraz napiszemy i wykonamy grupowe kompozycje.
„Pierwsze dźwięki” | prowadzenie: Agnieszka Kocińska i Piotr „Jaszczur” Śnieguła
Będzie to spotkanie o robieniu czegoś po raz pierwszy, o wchodzeniu w przestrzeń tworzenia, o wzajemnym inspirowaniu się do bycia w sytuacji twórczej. Zaprosimy do zabawy dźwiękami i do próby opowiedzenia o ważnym zjawisku za pomocą piosenki lub utworu muzycznego. Podczas warsztatu doświadczymy gier i zabaw, które wprowadzą nas w pole twórczości muzycznej. Rozgrzejemy ciało, głos i wyobraźnię. Poznamy kilka sposobów na kreowanie piosenek, tak aby móc wykorzystać zdobytą wiedzę w działaniach twórczych, które realizujemy.
Podczas sieciowania odbędą warsztaty inspirowane motywami i formą działań warsztatowych dla szkół. Warsztaty w ramach projektu prowadzone są dla grup zorganizowanych, osób z klas 4–8.