Filmy zostały bardzo dobrze przyjęte przez dzieci, pobudziły do dyskusji i do wykonania wielu zadań w grupie – napisała pani Kamilla z Zespołu Szkół nr 8 w Gdyni. Jest jedną z ponad 600 nauczycielek i nauczycieli, którzy korzystają z zasobów filmowych „Szkoły twórczych praktyk”. Dzięki bezpłatnej bibliotece filmów krótkometrażowych realizują tematy ważne dla młodzieży i z wykorzystaniem atrakcyjnych form.
Nauczycielki wykorzystują nasze propozycje na lekcjach języka polskiego, języków obcych, etyki czy godzinach wychowawczych. Do każdego z ponad 40 filmów krotkomtrażowych eksperci CEO przygotowali materiały dydaktyczne – scenariusze lekcji, prezentacje i in. Materiały, które zostały udostępnione są bardzo przydatne dla nauczyciela i atrakcyjne dla uczniów. Myślę, że już sam film jest atrakcyjny i przedstawia problem w taki sposób, aby nie wzbudzić w nikim agresji, a oprawa metodyczna pozwala dogłębnie zgłębić dane zagadnienie. – Dzieli się z nami pani Katarzyna ze Szkoły Branżowej I Stopnia w Mszanie Dolnej, która zrealizowała lekcję do filmu „Byłem zwycięzcą” o świadomym korzystaniu z gier wideo.
Materiały można dostosować do potrzeb zajęć i grupy. Tak pani Marta ze Szkoły Podstawowej w Piskach pracowała z filmem „Chór”: Postanowiłam, że wybiorę z każdego scenariusza pomysły, które sprawdzają się na moich uczniach (…). Scenariusze są dość ciekawe, niestety nas ogranicza czas, dlatego nie byłam w stanie przeprowadzić całej lekcji ze scenariusza. Podobnie z uczniami, którzy pracują na różnym poziomie. (…) Dzięki temu, że jest sporo pomysłów, to byłam w stanie dopasować je do moich potrzeb.
W zasobach znajdują się przede wszystkim filmy dla młodzieży od 12 roku życia, ale również opiekunowie młodszych dzieci odkryją tam wartościowe tytuły. Bardzo podobały mi się materiały do filmu „Orkiestra”, korzystałam z nich wielokrotnie np. z rysunku telefonu, gdzie dzieci mogły wpisywać w formie smsa swoją opinię o zajęciach. Przydatne były też materiały do filmu „Wisienka na torcie”. Dzieci zapisywały swoje pomysły na zdrowe nawyki w tabelce, co pomogło im uporządkować wiedzę na tak ważny i aktualny temat. – Opisuje swoje doświadczenia z lekcjami z klasą II szkoły podstawowej pani Kamilla.
Opiniami o poszczególnych filmach nauczycielki chętnie dzielą się w komentarzach pod nimi. Dzięki temu można łatwo dowiedzieć się, jak sprawdziły się na lekcjach z różnymi grupami wiekowymi. Zasoby filmowe są dostępne bezpłatne dla wszystkich nauczycieli i nauczycielek. Nie wymagają uczestnictwa w programach CEO. Wystarczy się zarejestrować na stronie: https://zapisy.ceo.org.pl/activity/817/overview