Czy w kilku klatkach komiksu można opowiedzieć o dokonaniach wielkich polskich wynalazców i uczonych? Podczas wirtualnego festiwalu „Iskier Niepodległej” młodzież miała zaledwie pół godziny na wymyślenie i przedstawienie krótkiej historii. Powstało wiele ciekawych prac, prezentujemy część z nich.
Uczniowie i uczennice w ekspresowym tempie zapoznali się z biografiami Polek i Polaków, których odkrycia wpłynęły na rozwój światowej nauki. Następnie zaprezentowali jedną z nich w formie komiksu. Każda klatka miała być zdjęciem, przetworzonym później za pomocą programu lub aplikacji graficznej, takiej jak Comica. Dlatego każdą opowieść młodzież musiała zainscenizować, korzystając z tego, co akurat znajdowało się w klasie.
Wśród wybranych naukowców i naukowczyń największą popularnością cieszyli się Maria Skłodowska-Curie. Jacek Karpiński oraz Jan Szczepanik. Dzięki temu szybkiemu zadaniu uczniowie i uczennice nie tylko poznali postacie, o których rzadziej mówi się w szkole, ale też świetnie się bawili!
Wirtualny festiwal był organizowany przy współpracy z Biurem „Niepodległa”. Sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.