Z czym kojarzą się obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Fangora, Zdzisława Beksińskiego i Zofii Stryjeńskiej? Podczas wirtualnego festiwalu „Iskier Niepodległej” młodzież miała za zadanie stworzyć moodboardy do wybranych dzieł tych malarzy. Powstało wiele ciekawych prac, prezentujemy część z nich.
Moodboard to zbiór inspiracji dotyczących danego przedsięwzięcia lub pomysłu, złożony ze zdjęć, cytatów, materiałów, przedmiotów, a także kolorów, form i kształtów. Elementy są ułożone losowo lub w przemyślany sposób. Moodboard służy do pokazania innym myśli przewodniej, zobrazowania pomysłu i oddanie jego klimatu. Ta technika jest zwykle wykorzystywany przez projektantów wnętrz, ale chętnie korzystają z niej architekci, projektanci mody i wszyscy, którzy chcą przekazać ideę swojego projektu.
Podczas festiwalu uczniowie i uczennice wybrali jeden z czterech obrazów:
- Zofia Stryjeńska, Dziewczyna i myśliwy, ok. 1930; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
- Olga Boznańska, W Oranżerii, 1890; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
- Wojciech Fangor, Postaci, 1950; ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi
- Zdzisław Beksiński, AA78, 1978; ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku
Na stworzenie moodboardu mieli tylko 30 minut. Zachęcamy do obejrzenia prac i korzystania z tej metody na lekcjach, gdy istotne jest przekazanie wrażeń i wstępna interpretacja dzieła kultury.
Wirtualny festiwal był organizowany przy współpracy z Biurem „Niepodległa”. Sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.