W roku szkolnym 2024/2025 kilkanaście szkół zrealizowało projekty w programie „Szkoła twórczych praktyk”. Młodzież, ze wsparciem swoich nauczycieli i nauczycielek, wykorzystywała różnorodne media artystyczne do realizacji projektów poruszających bliskie im tematy.
Jednym z nich była międzypokoleniowość – budowanie relacji między młodzieżą a starszym pokoleniem, czerpanie z doświadczeń seniorów oraz sięganie do rodzinnych wspomnień i historii. 👴🧓
👉Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego W Trzemesznie zorganizowało międzypokoleniową akcję społeczno-artystyczną „Miasto dla ludzi, ludzie dla miasta”. W jej ramach powstało „drzewko życzeń”, odbyła się sonda uliczna w której zastanawiano się „co nadaje sens życiu?”, a najmłodsi kolorową kredą zamienili skwer Hipolita Cegielskiego w „plac Kolorowy”. 🎨 Była muzyka, zagadki i mnóstwo międzypokoleniowych rozmów – wszystko po to, aby ożywić przestrzeń miejską i zbliżyć do siebie mieszkańców. Akcja terenowa była zrealizowana w partnerstwie z Dziennym Domem Seniora w Trzemesznie, Domem Kultury w Trzemesznie oraz Biblioteką Miejską w Trzemesznie. Partnerzy udostępnili szkole część materiałów plastycznych oraz pomogli w zapewnieniu odpowiedniego zaplecza technicznego.
👉Uczniowe i uczennice z Zespołu Szkół nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu nakręcili film o skomplikowanych relacjach młodzieży z dorosłymi. 🎬 Zwrócili w nim uwagę na trudności, jakie pojawiają się we wspólnym korzystaniu zatłoczonej komunikacji miejskiej. „Czy jest tu wolne miejsce dla Nas?” jest apelem o większą empatię i zrozumienie wobec młodszych pasażerów.
Zobacz film ⏬
👉Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Akademia Żaków” stworzyła wystawę interaktywną pod tytułem „Szkoła naszych dziadków i nie tylko…”. Była okazją do poznawania rodzinnych historii i wspólnego odkrywania przeszłości szkoły. 👩🏫 Artefaktami na wystawie były pamiątki zebrane od bliskich: stare szkolne legitymacje, kroniki, świadectwa, zdjęcia, zeszyty. Część eksponatów została odnaleziona w szkolnym sekretariacie.
👉Szkoła Podstawowa Nr 8 w Zgierzu zrealizowała akcję „żywej biblioteki”.W rolach książek wystąpili seniorzy i seniorki. 🧓💐 Młodzież przeprowadzała z nimi wywiady o szkole sprzed lat, pytała ich o zawody oraz o recepty na szczęście. Partnerem projektu „Rozmowy międzypokoleniowe” była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna nr 1 w Zgierzu. Biblioteka posłużyła jako przestrzeń do realizacji projektu, a Pani Renata Stępień, reprezentująca bibliotekę, zaprosiła do udziału w akcji zgierskich seniorów.
Zobacz film ⏬
Jeśli w nadchodzącym roku szkolnym chcecie zrealizować coś równie ekscytującego ze swoimi uczniami – bądźcie czujni. Zapisy do nowej edycji „Szkoły twórczych praktyk” już niedługo! ⏰
Działanie realizowane w ramach zadania „Partnerstwa dla kreatywności”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.