c_id12

Wychowawca gotowy na (prawie) wszystko

FILM/Webinar

Informacje o materiale

Data dodania: 03.10.2024

Grupa docelowa: Wychowawcy

Opis materiału

Czy tego chcemy, czy nie, szkoła się zmienia. Warto przygotować się na sytuacje, które mogą (choć nie muszą) wydarzyć się w klasie. Nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć, warto być jednak na nie gotowym mentalnie.
Już samo pojawienie się nowego ucznia zmienia klasę. Dzieje się tak zawsze niezależnie, w którym momencie roku szkolnego do sali wchodzi nowy lub nowa. Jaką rolę ma w tej sytuacji wychowawca? Jak pracować z klasą, w której są uczniowie różnych narodowości? Jakie narzędzia wychowawcze warto umieścić w prepperskim* plecaku nauczyciela wychowawcy? 

Spotkaliśmy się, by porozmawiać o tym, co robić, jeśli: 

  • uczeń nie chce chodzić do szkoły,
  • klasa jest podzielona, a integracja nie udaje się,
  • pojawiają się agresywne zachowania wśród rówieśników.

Były z nami:

  • Anna Dargiewicz absolwentka polonistyki ze specjalnością dziennikarską oraz stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od trzech lat nauczycielka z wyboru. Zaczynała pracę, ucząc uchodźców języka polskiego jako obcego. Jest wychowawczynią, nauczycielką polskiego i pedagożką specjalną.
  • Oleksandr Pustovyi – dyrektor Sobotniej Szkoły Ukraińskiej dla obywateli Ukrainy Fundacji Nasz Wybór (Dom Ukraiński). Nauczyciel historii w szkole podstawowej w Warszawie, nauczyciel historii i kultury Ukrainy w Międzyszkolnym Punkcie Nauczania Mniejszości Ukraińskiej w Warszawie.
  • Magda Zaborowska-Gumieniak – pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego i Instytutu Kultury Polskiej UW. Związaną z Fundacją dla Wolności związana od 2010 r. Założycielka Przystanku „Świetlica”, obecnie kieruje działem edukacji. Ma długoletnie doświadczenie pracy pedagogicznej i środowiskowej z rodzinami i dziećmi uchodźczymi.

Webinarium poprowadziła Emilia Kędziorek, ekspertka edukacyjna Centrum Edukacji Obywatelskiej.
—-
Projekt wspierany przez: Norad i Norwegian Refugee Council.

Webinarium powstało dzięki partnerstwu z International Rescue Committee (IRC). Poglądy wyrażone przez autora/autorów nie muszą odzwierciedlać poglądów IRC.

*preppers to osoba, która planuje, zarządza i tworzy różnego rodzaju scenariusze działań w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY