Edukacja czytelnicza

Edukacja czytelnicza w szkole jest istotna ze względu na rozwój poznawczy, ale przede wszystkim emocjonalny u dzieci.

Czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. Praca z książką w szkole tworzy możliwości rozwijania relacji i współpracy, zarówno poprzez zorganizowane grupowe aktywności wokół lektury, jak i treści oraz wzorce w konkretnych opowieściach.

Edukacja czytelnicza rozpoczyna się na etapie edukacji wczesnoszkolnej, kiedy uczniowie z różnymi doświadczeniami i temperamentami zaczynają naukę czytania. U niektórych wystarczy jedynie wzmacniać nawyk i pomagać w opanowaniu tej sztuki, u innych należy rozbudzić i budować go od nowa.

Warto od samego początku pokazywać różne sposoby na czytanie:

Czytajmy wieloaspektowo, zrywając ze stereotypem tej czynności jako nudnej i kojarzącej się ze szkolną dyscypliną.

Przyczyniając się do aktywnego promowania czytelnictwa w szkole, wzmocnimy nawyk czytania uczniów i uczennic, którzy unikną problemów i trudności w nauce, rozwiną empatię, wyobraźnię i kreatywność, a także ducha współpracy.

Polecane materiały

artykuł
Artykuł

Jak zachęcić dzieci do czytania

Jak to zrobić, żeby uczniowie i uczennice chcieli czytać, uczyli się czytać samodzielnie i chętnie sięgali po książki w czasie wolnym? Przeczytajcie 10 rad, które przyczynią się do sukcesu czytelniczego uczniów.

film
Webinarium

Edukacja czytelnicza w szkole

W eksperckim wystąpieniu ambasadorki akcji Czytam sobie . Pierwsza klasa! Jolanty Okuniewskiej znajdziesz wskazówki na to jak rozwijać pasję czytelniczą u dzieci.

artykuł
Artykuł

Jak czytać z klasą? Sposoby nauczycielek na czytające dzieci

Poznaj praktyczne sposoby nauczycieli i bibliotekarzy, biorących udział w projekcie Czytam sobie. Pierwsza klasa! na to, aby dzieci pokochały książki.

scenariusze
Scenariusz zajęć ​

Czytam sobie. Pierwsza klasa! materiały do pracy w klasach 1-3

Pobierz pakiet materiałów do pracy w klasach 1-3 w ramach akcji czytam sobie. Pierwsza klasa. Materiały dla uczniów, do klasy oraz scenariusze zajęć do książek.