Rozumienie przekazów

W tym obszarze poszerzamy wiedzę o mediach i wspieramy rozwój ich krytycznego odbioru. Robimy przegląd prasy, wyszukujemy poszczególne gatunki dziennikarskie i ćwiczymy rozróżnianie tych informacyjnych od publicystycznych.

scenariusze

Scenariusz zajęć

Informacja czy publicystyka?

Scenariusz pomagający rozróżnić i scharakteryzować gatunki dziennikarskie. Można dzięki niemu zrobić przegląd prasy i rozpocząć pracę nad wydaniem gazety szkolnej.

Analizujemy język poszczególnych mediów. Obserwujemy, jak media się zmieniają w dobie internetu. Pytamy dziennikarzy, o czym należy pamiętać, będąc twórcą mediów, by nasz przekaz trafił do innych i został zapamiętany:

Pokazujemy, jak media tworzą przekazy i w jakiej kolejności nam je prezentują. Radzimy, jak nie zagubić się w szumie informacyjnym, oddzielić fakty od opinii i jak planować dietę medialną:

Dajemy też głos reporterom, który przedstawiają specyfikę swojej pracy i mówią, z jaką świadomością trzeba oglądać efekty ich pracy:

Dzięki narzędziu “Smartfon medialny” pomagamy interpretować różnego rodzaju media – głównie takie, których celem jest wywarcie wpływu na odbiorców. “Smartfon” to pięć pytań do analizy i kilka zagadnień dodatkowych, które pozwalają na głębszy i bardziej świadomy odbiór przekazów medialnych. Można pobrać to narzędzie, wydrukować dwustronnie i rozdać na zajęciach, aby służył do analizy memów, filmików, reklam czy kampanii społecznych.

scenariusze

Infografika

Smartfon medialny

Narzędzie, które pomaga w analizie medialnych przekazów poprzez zadawanie pięciu prostych pytań.

Aby pogłębić wiedzę i świadomość dotyczącą technik i sposobów medialnej dezinformacji, a także rozwinąć umiejętność ich rozpoznawania, proponujemy scenariusz i grafikę “Nie tylko fake newsy. Jak rozpoznawać różne rodzaje medialnej dezinformacji?”. Uczniowie i uczennice poznają różne typy przekazów, które mają na celu wywarcie wpływu lub wprowadzają odbiorcę w błąd oraz podejmują się ich analizy. Ćwiczą rozpoznawanie medialnej manipulacji oraz rozwijają krytyczne myślenie.

graficzne
Infografika

Nie tylko fake newsy

Infografika identyfikuje 10 rodzajów informacji  potencjalnie wprowadzających w błąd, które można omówić na zajęciach.

scenariusze
Scenariusz

Nie tylko fake newsy - lekcja

Zajęcia poświęcone technikom i sposobom medialnej dezinformacji. Pozwalają przećwiczyć ich rozpoznawanie i rozwinąć krytyczne myślenie.