Inne działania

Dzięki dofinansowaniu ze strony programu Unii Europejskiej Erasmus + możemy realizować projekty, w ramach których wspólnie z zagranicznymi i polskimi partnerami rozwijamy i testujemy nową, ekscytującą metodologię włączania filmu i działań kreatywnych do rozwoju społecznego młodych ludzi.

Projekt „Shortcut – Młodzi filmują swoje miasto”

W projekcie wzięły udział trzy europejskie organizacje: Centrum Edukacji Obywatelskiej z Polski, The Nerve Centre z Irlandii Północnej, Arte Urbana Collectif z Bułgarii oraz ich lokalni partnerzy – szkoły (Technikum nr 4 z Bytomia, High school Kliment Ohridski in Lovech, Aquinas Diocesan Grammar School, Belfast), biblioteki (Biblioteka Regionalna prof. Benyo Tsonev i jej centrum dla wolontariuszy, Northern Ireland Screen Digital Film Archive), centra kreatywne (Bytomskie Centrum Kultury BECEK) i domy kultury (Lokal w Bytomiu, Ballynafeigh Community Development Association, Belfast i Belfast South Community Resources). 

W tym gronie powstały materiały, które można wykorzystać do lekcji z filmem, jak również do projektów artystycznych zachęcających uczniów i uczennice do refleksji nad życiem ich społeczności lokalnej. Podstawę zestawu narzędzi stanowi sześć filmów krótkometrażowych prezentujących odmienne spojrzenie na relacje społeczne. Materiały dodatkowe, tj. scenariusze lekcji, plany warsztatów społecznych i instrukcje kreatywnych zadań stanowią elastyczne rusztowanie, które można (roz)składać w zależności od potrzeb. Pozwoli ono w pełni wykorzystać potencjał doświadczenia filmowego i twórczych praktyk w lokalnym środowisku. Zrealizują z nim Państwo różnorodne cele edukacyjne, m.in. trening kompetencji społeczno-emocjonalnych, kurs edukacji filmowej, a także angażujący projekt młodzieżowy. 

Materiały zostały sprawdzone przez trzy zespoły młodych ludzi z trzech miast  – Bytomia w Polsce, Łowecza w Bułgarii i Belfastu w Irlandii Północnej w trakcie pilotażowego etapu projektu. W trakcie realizacji projektów lokalnych zespoły wykonywały zadania, eksplorując swoją okolicę i ucząc się nowych umiejętności filmowych oraz budowania zespołu. Ostateczne zadanie uczniów i uczennic z Polski, Bułgarii i Irlandii Północnej polegało na stworzeniu własnej, prywatnej opowieści o mieście, z którego pochodzą. Zespół z Bytomia postanowił zmontować istniejący materiał wizualny zebrany podczas poprzednich zadań. Zespoły z Łowecza i Belfastu postanowiły zacząć od zera i wykorzystać swoje miejskie eksploracje jako podstawę do stworzenia osobnych opowieści o społeczności. Zwieńczeniem projektów lokalnych był obóz letni w Belfaście. Wszystkie zespoły spotkały się, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu filmów i wymienić się uwagami na temat swoich dzieł. 

Zobacz więcej:

?>