Zapisz się do projektu

Dla nauczyciela

W programie „Szkoła twórczych praktyk"

Obecnie zbieramy nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie (lub podobnym działaniu) w nowym roku szkolnym.

Udział w projekcie pomoże Ci w ciekawy sposób rozwijać kompetencje przyszłości uczennic i uczniów, czyli kreatywność, krytyczne myślenie i współpracę z innymi. 

Wykorzystaj na lekcji niebanalne filmy krótkometrażowe i daj swoim uczniom przestrzeń na działania, która łączą sztukę z zaangażowaniem społecznym i poznawaniem najbliższej okolicy.

1. Jak to działa

Projekt składa się z dwóch części.

W pierwszej z pomocą naszych materiałów przeprowadzasz angażujące lekcje

Przez cały rok szkolny masz dostęp do kursu edukacji kulturowej oraz zasobów filmowych CEO. Poznajesz tam m.in. metody, jak za pomocą sztuki poruszać trudne i ważne dla młodzieży tematy, jak analizować dzieła sztuki, by rozumieć zawarty w nich przekaz, czy propozycje krótkich aktywności twórczych do przeprowadzenia w trakcie zajęć. Dzięki praktycznym narzędziom – scenariuszom lekcji, kartom pracy, propozycjom dzieł sztuki do wykorzystania w klasie – łatwo przeprowadzasz angażujące lekcje.

W drugiej części Twoi uczniowie i uczennice działają twórczo

Twoi uczniowie i uczennice realizują co najmniej jedno z zaproponowanych działań twórczych, w wymiarze dostosowanym do czasu i możliwości grupy. Zrobią to przy pomocy wskazówek, które znajdziesz w naszych materiałach, oraz przy eksperckim wsparciu praktyków edukacji kulturowej i artystów. Dzięki temu młodzi ludzie:


– rozwijają kreatywność i umiejętność współpracy,
– lepiej poznają lokalną społeczność i otoczenie.

Realizacja całego projektu zajmuje Ci kilka godzin w miesiącu.

Na koniec otrzymujesz zaświadczenie udziału w programie, a uczniowie i uczennice – dyplomy za realizację działania twórczego.

2. Dlaczego warto

Narzędzia edukacji kulturowej pomagają lepiej zrozumieć rzeczywistość oraz całościowo spojrzeć na wiele skomplikowanych zagadnień współczesności.

Dlaczego? Analiza dzieł sztuki uczy zadawać pytania i akceptować, że istnieje wiele możliwych odpowiedzi. Z kolei działania twórcze, które proponujemy, uczą łączenia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin, kreatywnego poszukiwania rozwiązań oraz pracy w grupie.

Udział w programie jest zgodny z priorytetami Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2023/24 (sprawdź punkty: 2, 4, 6, 8, na stronie MEiN).


3. Zgłoszenie na rok szkolny 2024/25

Kliknij niżej, wypełnij formularz i zaznacz, że jesteś zainteresowany tym obszarem działań CEO.

Wyślij innym linka. Może warto wziąć udział razem? A może znasz kogoś, komu to działanie się przyda?

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

  • Październik

    Koniec rekrutacji na rok 2023/24

  • 5 października

    konferencja otwierająca program

  • Od października 2023 do maja 2024

    kurs internetowy, prowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy z kursu, spotkania mentoringowe; w drugim semestrze – realizacja działań twórczych 

  • Maj 2024

    działania klasowe lub szkolne organizowane przez osoby uczestniczące w kursie z okazji Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej

  • Czerwiec 2024

    możliwość pobrania zaświadczenia po ukończeniu kursu i wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej

5. Regulamin

6. Najczęstsze pytania

Tak. Każda zapisana osoba otrzyma dostęp do zasobów filmowych CEO. Co więcej, korzystanie z nich jest jednym z wymogów ukończenia projektu.

Tak, proponujemy również mniej rozbudowane działania twórcze, które można zrealizować zamiast lub obok projektu szkolnego.

Nie! Samo podjęcie działania ma duże znaczenie. Zdajemy sobie sprawę, że z różnych przyczyn nie każde działanie twórcze udaje się ukończyć. Jednak już sam proces twórczy i wnioski wyciągnięte z nieukończenia go są ważnym doświadczeniem.

Tak, narzędzia edukacji kulturowej możesz wykorzystać na wszystkich przedmiotach. Zachęcamy, aby podejmować inicjatywy międzyprzedmiotowe przy współpracy z innymi nauczycielami.

7. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do nas!

8. Partnerzy

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Znajdź coś dla siebie. Bezpłatnie. Poczuj znów radość z uczenia!