Historia a współczesność

Niezależnie od wykorzystywanej metody edukacyjnej bardzo ważne jest budowanie u uczniów i uczennic świadomości wpływu wydarzeń z przeszłości na kształt teraźniejszości. Wówczas lekcje historii stają się ważnym elementem nabywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości.

Dlatego tak duży nacisk kładziemy na lokalność. Odnoszenie się do przeszłości najbliższej okolicy pozwala w najbardziej bezpośredni sposób nawiązać do współczesnych elementów – architektury, przedmiotów, zwyczajów, układów urbanistycznych, stosunków społecznych czy nawet kształtu krajobrazu. 

Więcej na ten temat dowiecie się z webinaru dr. Sebastiana Adamkiewicza.

Jak budować analogie między historią a współczesnością?

Opisywanie przeszłości i współczesności nie musi się różnić względem wykorzystywanych narzędzi. Przygotowane przez CEO “Karty do analizy wydarzeń i procesów społecznych” można z równym powodzeniem wykorzystać na zajęciach o przejawach antysemityzmu w latach 30. XX wieku, kolonializmie czy o dzisiejszych relacjach między grupami.

Podobnie “Karta krytycznej analizy źródeł” służy ocenie i współczesnych przekazów medialnych, i tych historycznych. Korzystając z tych samych narzędzi przy opisie historii i współczesności, uświadamiamy uczniom analogię zjawisk i procesów z różnych okresów.

Tematy historyczne świetnie pasują również do edukacji o różnorodności. Pomagają w budowaniu postawy otwartości poprzez akcentowanie uniwersalności pewnych zjawisk, przybliżenie spuścizny wielokulturowości w Rzeczpospolitej, a także wskazanie negatywnych konsekwencji przejawów dyskryminacji.

Więcej o metodach pracy w edukacji wielokulturowej dowiesz się w naszym serwisie edukacja wielokulturowa. 

Szczególnie polecamy

graficzne
Materiał graficzny

Karty do analizy wydarzeń i procesów społecznych

Zestaw 12 infografik z podstawowymi definicjami negatywnych mechanizmów psychospołecznych, które uruchamiają się w relacjach międzygrupowych.

scenariusze
Scenariusz zajęć ​

Karta krytycznej analizy źródeł

Umieszczone na karcie pytania umożliwiają krytyczną analizę źródeł historycznych i współczesnych przekazów medialnych.

scenariusze
Scenariusz zajęć

Prawosławie w Polsce – Historia, tradycja, zabytki

Lekcja ma na celu wzbudzenie zainteresowania spuścizną kultury prawosławnej w Polsce.

scenariusze
Scenariusz zajęć ​

Mniejszości etniczne: Na Łemkowyni

Scenariusz dotyczy historii i kultury Łemków z podkreśleniem znaczenia utrwalania tożsamości kulturowej.