Edukacja filmowa

Filmy wzmacniają skuteczność edukacji. Wprowadzają do szkoły emocje i  wgląd w rozmaite życiowe doświadczenia. Przekonują bez budzącego opór moralizowania. Z ich pomocą łatwiej podjąć rozmowy na różnorodne, nawet trudne tematy. Doświadczenie seansu filmowego może otworzyć na nową wiedzę i zainicjować trening kompetencji społeczno-emocjonalnych. 

Aby zrealizować każdy z tych celów, potrzebne są starannie wyselekcjonowane narzędzia filmowe – skrojone do potrzeb różnych zajęć oraz adresowane do właściwej grupy wiekowej. Ponieważ w szkole trudno znaleźć czas na dłuższe pokazy, szczególnie dobrze sprawdzają się filmy krótkometrażowe i elastyczna metodologia. Nasze propozycje w tym zakresie zebraliśmy w bezpłatnych zasobach filmowych.

Potencjał edukacyjny filmów nie kończy się jednak na lekcjach z filmem i dyskusjach wokół ich tematu. Zwrócenie uwagi na filmowe środki wyrazu pozwoli wesprzeć kompetencje twórcze i nawiązać do zmieniających się nawyków i potrzeb młodzieży zafascynowanej audiowizualnością. Uczniowie dużo czasu spędzają “na telefonie”; oglądają, realizują proste filmy, dzielą się swoimi pomysłami. Badania zrealizowane przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej pokazują jednak, że nie do końca rozumieją medium, jakim się posługują, a swoją twórczość oceniają dość surowo.  Tę sytuację można przekuć w pedagogiczny sukces.

Nowoczesna edukacja filmowa pokazuje jak:

Edukacja filmowa to także spotkania. Uważność na świat i ludzi, dialog, interakcja – bez zaangażowania widzów we współtworzenie opowieści filmów by nie było. Każdy z nich jest zaproszeniem do relacji. Dlatego wykorzystanie sztuki filmowej w edukacji obejmuje rozmowy, w których możemy bezpiecznie dzielić się osobistymi przeżyciami i refleksjami, wymianę doświadczeń i inspiracji, trening wspierający wzajemne rozumienie się. Ważną częścią tych działań są spotkania z ludźmi filmu. Poznanie ich warsztatu oraz osobistej, twórczej perspektywy pozwala zobaczyć, jak bardzo interesujący jest świat wokół nas.

Dlaczego warto edukować filmem?